Kranslegging oorlogsmonument Den Dolder
Categorie : Nieuws
Kinderen van groep 7 en 8 van de basisschool De Kameleon uit Den Dolder hebben bij het oorlogsmonument bloemen neergelegd ter nagedachtenis aan de 10 personen die gefussileerd zijn op 5 april 1945. De school heeft het monument geadopteerd. Bij de bloemen en kranslegging waren ook kinderen en klein kinderen van de slachtoffers aanwezig.
Op donderdag 5 april 1945 omstreeks 7.30 uur, belde een Duitse militair het politiebureau in Zeist met de mededeling dat op de Soestdijkerweg ter hoogte van het perceel nummer 8, tien mannen waren doodgeschoten. Hij gaf opdracht maatregelen te nemen voor het vervoer van de stoffelijke overschotten. Toen de politie bij de genoemde plaats aankwam, vond zij op de verhoogde berm, ongeveer vijftien meter vanaf de Soestdijkerweg tien dode mannen liggen.
In de boerderij op het adres Soestdijkerweg 8 woonde Hendrik Hilhorst. Hij verklaarde dat die morgen omstreeks 6.30 een autobus uit de richting van Utrecht was komen aanrijden en dat die vlakbij zijn boerderij was gestopt. Eerst stapten miltairen van de Duitse Wehrmacht uit en daarna tien mannen in burger. Deze tien mannen moesten zich in de berm in een rij opstellen. Tien of meer Duitse militairen vormden een executiepeleton, dat na het in het Duits gegeven commando ‘feuer’ op die mannen begon te schieten. De tien vielen op de grond, waarna vier mannen nog door één van de militairen een genadeschot kregen. Vervolgens stapten de militairen weer in de bus en reden weg.
Het is goed mogelijk dat de executie bedoeld was als een represaillemaatregel voor een overval op twee SS’ers een week eerder in die omgeving. Eén SS’er werd daarbij gedood en de ander raakte zwaargewond. (bron: www.4en5mei.nl )